• شنبه 14 خرداد 1401 -
  • 44
  • 0 دیدگاه

کشف اشیای عتیقه 5 هزار ساله در چالوس

فرمانده انتظامی استان مازندران از کشف بیش از ۱۰۰ قطعه شیء تاریخی با قدمت ۵ هزار ساله در شهرستان \"چالوس\" خبر داد. سردار مرتضی میرزایی اظهار داشت: در پی کسب خبری مبنی بر اینکه افردی قصد فروش چندین قط
کشف اشیای عتیقه 5 هزار ساله در چالوس

فرمانده انتظامی استان مازندران از کشف بیش از ۱۰۰ قطعه شیء تاریخی با قدمت ۵ هزار ساله در شهرستان "چالوس" خبر داد.

سردار مرتضی میرزایی اظهار داشت: در پی کسب خبری مبنی بر اینکه افردی قصد فروش چندین قطعه شیء تاریخی در شهرستان چالوس را دارند، موضوع در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان چالوس قرار گرفت.


فرمانده انتظامی استان مازندران، تصریح کرد: پس از هماهنگی های قضائی، ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی، متهمان را شناسایی و دستگیر کردند.


میرزایی گفت: در این عملیات بیش از ۱۰۰ قطعه شیء تاریخی، شامل ظروف نقره ای و مسی، زیورآلات و آشیاء آئینی، سکه و ظروف سفالی که کارشناسان مربوطه قدمت آن را بالغ بر ۵ هزار سال قبل برآورد کرده اند، کشف شد.


وی با اشاره به اینکه این اشیاء بخشی از فرهنگ و تمدن کشور است، بیان داشت: متهمان پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند و موضوع در دست بررسی است.


فرمانده انتظامی استان مازندران با بیان این که قاچاق اشیاء عتیقه و آثار باستانی تاراج فرهنگ و تاریخ کشور به شمار می رود، از مردم خواست: در صورت شناسایی افراد سودجو و قاچاقچیان عتیقه و هرگونه مسائل امنیتی، مراتب را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

خزرآنلاین