• دوشنبه 15 آذر 1395 -
  • 290
  • 0 دیدگاه

محمدزاده مدیرعامل جدید راه‌آهن شد/ تأکید روحانی بر توسعه ریلی کشور

  قاب شیشه ای _ هیئت دولت به سعید محمدزاده به‌عنوان رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران رأی اعتماد داد.   به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تس
محمدزاده مدیرعامل جدید راه‌آهن شد/ تأکید روحانی بر توسعه ریلی کشور
 

قاب شیشه ای _ هیئت دولت به سعید محمدزاده به‌عنوان رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران رأی اعتماد داد.

 
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، هیئت وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به‌ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری، به سعید محمدزاده به‌عنوان رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران رأی اعتماد داد.

رئیس‌جمهور با تبریک به ایشان به‌جهت کسب رأی اعتماد دولت، اظهار امیدواری کرد که با توجه به اهمیت راهبردی راه‌آهن و نقش مهم آن در اتصال به کشورهای همجوار، ترانزیت کالا و مسافر، شاهد تحرک بیشتر این بخش باشیم.

روحانی با تأکید بر لزوم توسعه ریل و گستردگی اتصال آن به مناطق معدنی، بنادر و مراکز صنعتی، این اقدام را برای حفظ محیط زیست و سلامت مردم ضروری دانست.

وی با اشاره به حادثه تلخ تصادف دو قطار و اینکه این اتفاق، یک اتفاق نادر بود، اعتماد مردم به حمل و نقل ریلی را بسیار مهم ارزیابی کرده اظهار داشت: از اولویت‌های مهم این دولت توسعه ریلی است که در لایحه بودجه سال 1396 نیز بر این اولویت تصریح کرده است.

رئیس‌جمهور لزوم جذب سرمایه خارجی را برای توسعه حمل و نقل ریلی مورد تأکید قرار داد و از برنامه راه‌آهن حومه که گامی مهم در آسایش و تسهیل رفت و آمد مردم در کلان‌شهرها است، حمایت کرد.

روحانی همچنین از سازمان برنامه و بودجه خواست که با حمایت بیشتری این بخش را ساماندهی کند.

در ادامه جلسه، وزارت نفت گزارشی از اجلاس اخیر اوپک و تأمین خواسته‌های کشورمان در این اجلاس را به هیئت وزیران ارایه داد که با قدردانی اعضای دولت از تصمیم اخیر وزیران نفت اوپک و تأکید بر لزوم همکاری تولیدکنندگان نفت غیراوپک همراه بود.

سپس وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از بارش برف و سرمای شدید در استان مازندران و خسارت‌های وارده به محصولات کشاورزان را به استحضار هیئت وزیران رساند.

در ادامه جلسه، هیئت وزیران پیشنهادهای کارگروه منتخب درخصوص «لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» را بررسی کرد و تعدادی از مواد آن را به تصویب رساند.

لایحه بانک مرکزی به تشریح مواردی از قبیل مأموریت، اهداف، وظایف و اختیارات، پول رایج کشور، دارایی‌ها و اندوخته‌های ذخیره بانک مرکزی، مجمع عمومی، ویژگی‌ها و صلاحیت‌های نصب رییس کل بانک مرکزی، وظایف هیئت سیاست‌گذاری، هیئت نظارت و وظایف آن، وظایف و اعضای هیئت عامل، اعضای هیئت نظارت اندوخته اسکناس و وظایف آن، هیئت نظار و مقررات عمومی می‌پردازد.

هیئت دولت همچنین با تصویب «برنامه جامع ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری و طرح ویژه ارایه خدمات فرهنگی و مذهبی به جامعه عشایری» موافقت کرد.

این برنامه با هدف ارتقای شاخص‌های توسعه و برخورداری عشایر در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، دانش، سواد، مهارت، بهداشت و درمان، بیمه‌ها و خدمات حمایتی تهیه و تعیین شده است.

موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان برای همکاری در زمینه پیشگیری، محدود سازی و کاهش پیامدهای شرایط اضطراری، از دیگر مصوبات این جلسه هیئت وزیران بود.

هیئت دولت همچنین در این جلسه، نسبت به تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام نظر و نماینده خود را تعیین کرد.
طرح‌های یادشده عبارتند از: طرح تنقیح قوانین مالیاتی کشور، طرح نجات و احیای دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور، طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری، طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، طرح اصلاح یکی از مواد قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت.